Štika je sice symbolem naší MO, ale v poslední době se nedařilo zajistit dostatek násady do našich revírů a proto jsme se rozhodli pokusit se něco s tím udělat.

Optimální cestou při odchovu a nasazování  je vysazení rychlené štičky.  Do rybníku s výskytem planktonu  se vysadí  váčkový plůdek, který za příznivých podmínek rychle roste a za necelý měsíc může mít i osm centimetrů. Po tomto období se začíná projevovat silně teritoriální chování a štičky se začínají požírat navzájem. Proto je třeba štičky ihned slovit a nasadit do revírů.

IMG 20170520 084449IMG 20170521 WA0020IMG 20170521 WA0050IMG 20170521 WA0018

Pěkně se zadařilo letos (2017), výsledky po vysazení do Lobezského rybníka předčily očekávání. Nejdříve jsme v nádrži, kde se nevyskytují ryby, nalovili množství planktonu, a navezli do rybníka. 20.4. byl nasazen váčkový plůdek, výlov následoval 20.5. Hladina byla během noci snížena  a po příchodu zbytku týmu o šesté ráno provedl hospodář p. Dimitrov instruktáž a šlo se na věc. Do rybníka sestoupili plašiči, kteří dlouhými větvemi klepali o hladinu a s ustupující vodou naháněli rybky na jemnou podložní síť v lovišti. Důležité bylo minimálně kalit vodu, aby se bahno nedostalo do jemného žaberního aparátu štiček. Ty, které uvázly v kalužích, nadšeně sbíraly děti z rybářských kroužků, které potom pomáhaly i s nasazováním. Vše šlo přesně podle plánu. Odlovené štičky byly přemístěny do připravených kádí, přepočítány pomocí odměrek a podle zarybňovacího plánu rychle rozvezeny po revírech. Tam byly rozmístěny pomocí jemných sítěk na dlouhé násadě, tak daleko od sebe, aby se nepožraly navzájem. Chladnější počasí  a časné ráno umožnilo výborné výsledky akce. Slovilo se 6650 kusů o průměrné délce 7,5cm. 4300 štiček bylo vysazeno do našich revírů, zbytek na Borskou přehradu a do revírů jiných MO.

Díky všem zúčastněným.

Jiří Podskalský, předseda